Biografie

24. listopadu 2014 v 10:39 | Ronnie

Naya Rivera

Naya Marie Rivera Dorsey (*12. ledna 1987, Valencie, Kalifornie, USA) je americká herečka a zpěvačka. Její nejznámější rolí je Santana Lopez v seriálu Glee. Její první singl "Sorry" byl vydán 17. září 2013.


Dětství

Vyrůstala ve Valencii v Kalifornii a po většinu svého života žije v okolí Los Angeles, nebo i přímo v něm. Ve věku osmi nebo devíti měsíců začala být zastupována stejným agentem jako její matka, která se přestěhovala do Los Angeles kvůli modelingu. Naya začala v 15 letech skládat písničky. Její bratr Mychal Rivera je zadák v NFL a její mladší sestra Nickayla Rivera je modelka.

Kariéra

Jako dítě se objevila v reklamách pro Kmart, ale její první významná role přišla v jejích čtyřech letech, kdy hrála po boku Hillary Winston a Eddieho Murphy v sitcomu z roku 1991 s názvem The Royal Family. Mezi lety 1992 - 2002 měla malé role v seriálech Fresh Prince, Family Matters, Live Shot, Smart Guy, Pobřežní hlídka, House Blend, Báječní Stevensovi a ve filmu Pán převleků.
V roce 2002 se také objevila ve videoklipu americké R&B skupiny B2K s názvem "Why I Love You". Také vystupovala v jednotlivých epizodách seriálů 8 Simple Rules a Kriminálka Miami a objevila se v Bernie Mac Show. V roce 2010 se objevila na seznamu "100 nejpřitažlivějších lidí" časopisu Maxim a skončila na 61. místě. Následující rok ve stejném seznamu skončila na 43. místě. Na stejném seznamu AfterEllen skončila na prvním místě. V květnu roku 2011 bylo oznámeno, že podepsala smlouvu s Columbia Records na vlastní sólové album. V ten samý měsíc uváděla GLAAD Media Awards v San Francisku.

Glee

V roce 2009 byla obsazena do role roztleskávačky Santany Lopez v muzikálově-komediálním seriálu Glee. Její postava je ze začátku zlá a nemilosrdná a ukazuje svou měkčí stránku jen své kamarádce, roztleskávačce Britney (hraje ji Heather Morris). Rivera popsala Santanu jako " z té největší části typická školní roztleskávačka. Je velmi lakomá a má ráda kluky. Je velmi vtipná a proto ji ráda hraji." Charakterizovala Santanu jako "trochu zlá holka, která má ale vždycky ve scénáři nějakou vtipnou větu." Užívá si fakt, že je Santana tvrdohlavá a soutěživá, ale nelíbí se jí, že má zlé povahové rysy." Její nejoblíbenější pěvecké a taneční číslo první série bylo "Like A Prayer". V průběhu série se její role postupně zvětšovala a na začátku druhé série byla již Santana povýšena na hlavní postavu.Její první sólo přišlo ve druhé sérii v epizodě The Rocky Horror Glee Show. Během druhé série se charakter její postavy radikálně změnila, když bylo prozrazeno, že Santana je lesba. Rivera ztvárnila Santanu jako dívku snažící se vyrovnat se svou sexualitou, zamilovanou do své nejlepší kamarádky a s jejími problémy otevřít se okolí. Za svůj výkon získala velmi pozitivní recenze od kritiků. V druhé polovině třetí série pokračovala chvála kritiků na ztvárnění Santany. Získala příležitost zpívat duet s Ricky Martinem a pracovat s Glorií Estefan, která si v seriálu zahrála Santaninu matku. Na konci 3. série byla nejistota v souvislosti s tím, které postavy se ve 4. sérii vrátí, protože větší část postav (i Santana) bude maturovat a opustí střední školu. V květnu 2012 na Fox Upfronts Rivera potvrdila, že se do seriálu vrátí.

Hudba

V květnu 2011 podepsala smlouvu s Columbia Records na vydání sólového alba. Hudební duo 2Cellos vydalo druhý singl z jejich druhé alba, cover verzi skupiny Muse "Supermassive Black Hole" a Naya nazpívala vokály. Objevila se také v jejich videoklipu. Společně s raperem Big Seanem vydala svůj debutový singl "Sorry" 17. září 2013. 1. května bylo oznámená, že nahrávací studio se rozhodlo od smlouvy odstoupit.

Film

9. března 2014 měl premiéru na filmovém festivalu v Austinu film "Home", ve kterém Naya zažila svůj filmový debut. Film byl odkoupen IFC Midnight a byl přejmenován na "At the Devil's Door" a premiéra v kinech je stanovena na 12. září. Film obdržel mix kritik. Nayi výkon je však hodnocen kladně. Edgar Chaput ze Sound on Sight řekl "nejvíce přirozené vystoupení ve filmu".


Osobní život

Rivera má z poloviny portorické a ze čtvrtin afro-americké a německé předky. Je vášnivou čtenářkou a volný čas věnuje různým charitativním organizacím. Jak Rivera sama řekla: "Moje vášeň k hudbě je jednou z mých největších lásek." Stejně jako v Glee, tak i ve skutečnosti je její nejlepší kamarádka Heather Morris (představitelka Brittany). V dubnu 2013 začala chodit s raperem Big Seanem a v říjnu oznámili zasnoubení, v dubnu 2014 zásnuby zrušili. Netrvalo dlouho a Naya začala chodit s herecem Rynem Dorseym, se kterým se seznámila před 4 roky. Pár se vzal 19. července 2014 v Cabo San Lucas v Mexiku.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Aktuální články

Reklama